5G Made by America. Zapowiedź nowego briefu programowego

Rok 2020 przyniósł wiele zmian przekształcających naszą rzeczywistość. Jedną z nich stanowi istotne przyspieszenie cyfrowych przemian na skutek pandemii COVID-19, zarówno tych w obrębie naszej indywidualnej aktywności zawodowej oraz społecznej, jak i tych obejmujących całą gospodarkę, a także funkcjonowanie państwa. Przyspieszyła również „geotechnologiczna” rywalizacja mocarstw w obrębie rozwoju sieci 5G, która zdominowała debatę publiczną. 

W najnowszym briefie programowym Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht pisze nie tyle o słownikowym, ale nowym, niewystępującym jeszcze w słowniku języka polskiego (co samo w sobie jest sygnałem świadczącym o niewystarczającym poziomie debaty i świadomości tego tematu w Polsce) znaczeniu słowa „geotechnologia”, które równocześnie opisuje wpływ technologii na projekcję siły, jak i budowanie przewag geopolitycznych oraz geoekonomicznych przez państwa.

Zdaniem ekspertów w perspektywie 10 do 15 lat Chińska Republika Ludowa może wyprzedzić Stany Zjednoczone w strategicznym wyścigu dotyczącym kluczowych technologii. Wśród nich wymienić można chociażby sztuczną inteligencję czy komputery kwantowe, których rozwój w dużej mierze warunkowany będzie budową nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych, w tym 5G. Z drugiej strony USA przechodzą przez tzw. moment Sputnika i starają się uruchomić systemowe wsparcie dla rozwoju technologii i sieci piątej generacji, jak i regulacyjne hamulce dla chińskiej ekspansji na świecie. 

Już w przyszłym tygodniu premiera publikacji!