CYBERSEC Global 2022, czyli czas wyzwań. Międzynarodowa odpowiedź na kryzys na wschodzie Europy.

Za nami piętnasta edycja konferencji Cybersec. Topowi prelegenci i aktualne tematy, w tym dyskusja wokół bezpieczeństwa na wschodzie Europy, zgromadziły blisko 900 zarejestrowanych uczestników z całego świata. Kryzys narastający na Ukrainie i rola cyberbezpieczeństwa w tym konflikcie, powracały jako główne tematy, o których dyskutowali zaproszeni goście. Do sytuacji na wschodzie kontynentu odwoływał się m. in.: Mircea Geoana – Zastępca Sekretarza Generalnego NATO, Margaritis Schinas – Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, a także Izabela Albrycht – Przewodnicząca Komitetu Programowego Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC.

CYBERSEC Global 2022 zgromadziło ekspertów z całego świata, którzy w ramach pięciu ścieżek tematycznych poruszali tematy związane z geopolityką, cyberbezpieczeństwem oraz miejscem Polski i Europy w globalnych łańcuchach wartości. Konferencja stanowiła forum wymiany myśli między przedstawicielami świata polityki, nauki, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego.

Eksperci pochylali się nad najbardziej aktualnymi kwestiami związanymi z bezpieczeństwem regionalnym oraz rolą, jaką pełnią w nim nowe technologie. Paneliści wzywali wspólnotę transatlantycką do udzielenia wsparcia coraz bardziej narażonej na rosyjską agresję Ukrainie. Do sytuacji na Wschodzie odniósł się Mircea Geoana, Zastępca Sekretarza Generalnego NATO, który zauważył, że Sojusz Północnoatlantycki współpracował z Ukrainą od lat i będzie to robić dalej, również na gruncie wspierania cyberbezpieczeństwa. Jak zwrócił uwagę – NATO i sojusznicy słuchają Rosji, ale nie pójdą na kompromisy – potępił jednocześnie ataki na administrację ukraińską i zapowiedział dalsze niezbędne wsparcie Sojuszu.

Podobne głosy popłynęły ze strony Unii Europejskiej.  Komisarz Margaritis Schinas zauważył, że ostatnie wydarzenia na Ukrainie zwróciły globalną uwagę na rosnącą rolę dezinformacji. Schinas podkreślił, że cyberbezpieczeństwo to nie tylko głośne hasło, ale kluczowe wyzwanie, kwestia bezpieczeństwa narodowego i spójności społeczeństw. –  Musimy zintensyfikować europejską politykę cyberobrony. Nie możemy mówić o obronności, bez mówienia o cyberbezpieczeństwie. Jeśli wszystko jest połączone, wszystko można zhakować – mówił Komisarz.

O tym, że cyberprzestrzeń jest obecnie istotnym frontem działań hakerów inspirowanych Rosją mówiła także Izabela Albrycht, Przewodnicząca Komitetu Programowego CYBERSEC. Przypomniała incydenty, do których dochodziło już wcześniej: w Estonii, na Litwie i w Gruzji. Zauważyła, że musimy przemyśleć, jak odpierać cyberataki i jakich narzędzi używać. – Jeśli chcemy wygrać wspólną przyszłość, musimy wyciągnąć lekcje ze wspólnej historii i pozostać zjednoczeni – zakończyła.

W drugiej części dnia kwestia bezpieczeństwa Ukrainy nadal ogniskowała uwagę panelistów, ale pojawiały się także rekomendacje działań koniecznych do zapewnienia bezpieczeństwa budowy europejskiej sieci piątej generacji (5G) oraz dyskusje o  znaczeniu partnerstwa publiczno-prywatnego dla rozwoju najnowszych technologii. Kolejna konferencja CYBERSEC odbędzie się już w maju.