CYBERSEC – jedna z najważniejszych konferencji o cyberbezpieczeństwie w Europie – w tym roku w nowej odsłonie i w nowym miejscu!

Dynamiczny rozwój CYBERSEC spowodował, że w tym roku – świętując pięciolecie konferencji – Instytut Kościuszki poszerza formułę dotychczasowej konferencji.

CYBERSEC jest pierwszą w Polsce i jedną z nielicznych w Europie coroczną konferencją typu public policy, poświęconą strategicznym aspektom cyberprzestrzeni i globalnej rewolucji technologicznej. Od 2015 roku gromadzi społeczność skupioną wokół tematyki cyberbezpieczeństwa. CYBERSEC wykorzystuje sprawdzoną formułę opartą na połączeniu wiedzy ekspertów i profesjonalistów z różnych dziedzin, w celu opracowywania rekomendacji. Dynamiczny rozwój konferencji spowodował, że w tym roku, świętując pięciolecie CYBERSEC, Instytut Kościuszki decyduje się na kolejny krok w kierunku stwarzania przestrzeni do dyskusji o cyberbezpieczeństwie Polski, regionu i świata.

CYBERSEC CEE 2019 to nadal CYBERSEC FORUM – konferencja o coraz większej rozpoznawalności i coraz silniejszej marce. Poszerzamy jednak jej format i uzupełniamy go o targi CYBERSEC EXPO oraz szereg wydarzeń adresowanych do różnych grup, m.in. CYBERSEC: Women, Young Leaders,  Hackathon, Regions&Cities, CYBERSEC for Youth&Seniors.

SECURING THE WORLD’S DIGITAL DNA – to hasło tegorocznej edycji CYBERSEC. Wszechobecna transformacja cyfrowa wymaga wbudowania cyberbezpieczeństwa w DNA cyfrowego świata – do tego konieczne jest zaangażowanie regionów i miast, gdyż to one są podstawowymi tkankami coraz bardziej złożonej rzeczywistości. Z raportu „The role of the regions in strengthening the European Union’s cyber security” opublikowanego przez Europejską Organizację Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Organisation, ECSO), do której należy Instytut Kościuszki, wynika, że budowa cyberbezpieczeństwa w Unii Europejskiej zależy w dużej mierze od zaangażowania regionów. Mają one w swojej dyspozycji najważniejsze narzędzia i systemy: kluczowe sektory i usługi, konkurencyjne i innowacyjne MŚP, najnowocześniejsze laboratoria badawczo-rozwojowe i centra szkoleniowe. ECSO wymienia ponad 30 regionów, które utworzyły lub są w trakcie tworzenia, Cyfrowe Centra Innowacji (Digital Innovation Hubs). Jednym z miejsc, które znalazło się na mapie cyfrowych centrów innowacji dla cyberbezpieczeństwa jest Kraków, gdzie Instytut Kościuszki w 2016 r. utworzył CYBERSEC HUB. Instytut swoją wiedzą ekspercką chce wesprzeć teraz Województwo Śląskie, które – ze względu na strukturę swojej gospodarki – ma potencjał, by stać się jednym z największych w Polsce cyfrowym centrum innowacji w zakresie usług i produktów bezpieczeństwa IT (technologii informatycznych) i OT (technologii operacyjnych).  

Województwo Śląskie jest miejscem dynamicznego rozwoju gospodarczego oraz trwającej transformacji z ekonomii opartej na przemyśle ciężkim w kierunku wielowymiarowej nowoczesnej gospodarki wysokich technologii, usług i innowacyjnej produkcji przemysłowej. Władze województwa dostrzegają wielką wagę jaką cyberbezpieczeństwo zajmuje w rozwiniętym społeczeństwie. To właśnie w Katowicach ma powstać pierwsza w Polsce Szkoła Główna Kompetencji Cyfrowych – kuźnia profesjonalnych kadr IT. Projekt stworzenia Szkoły Kompetencji Cyfrowych jest realizowany przy współpracy z polskimi uczelniami, a także Centrum Projektów Polska Cyfrowa, NASK – Państwowym Instytutem Badawczym oraz prężnie działającym w Katowicach Instytutem Technik Innowacyjnych EMAG. Stworzone w Katowicach Muzeum Historii Komputerów i Informatyki doskonale ilustruje dynamiczne zmiany zachodzące w cyfrowej rzeczywistości. Katowice są również ośrodkiem rozwijającym ideę smart city – miasta zarządzanego, planowanego i porządkowanego za pomocą technologii informatycznych. Panele dyskusyjne poświęcone smart city prowadzone są m.in. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach czy konferencji „EEC Green. Katowice. Smart city i ekorozwój”. Dużym zainteresowaniem cieszył się też organizowany w Katowicach Startup Challenge – wydarzenie łączące ideę smart city z potencjałem startupów. Celem projektu jest wypracowanie rozwiązań i technologii, które przyczynią się do rozwoju miasta i pozytywnie wpłyną na życie jego mieszkańców. Również Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum Katowice swoją ofertę wpisuje w model pozyskiwania przedsiębiorców zorientowany na branżę IT. Śląsk ma ogromne atuty i możliwości rozwojowe i nie tylko przetransformuje tradycyjne branże przemysłowe, ale ma potencjał aby stać się najbardziej rozwiniętym technologicznie regionem, w którym mogą być opracowywane rozwiązania dla cyberbezpieczeństwa regionów i miast.

W dniach 29-30 października w Katowicach odbędzie się największe wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone cyberbezpieczeństwu: CYBERSEC CEE 2019. Zapraszamy do Katowic!