Instytut Kościuszki świętuje Międzynarodowy Dzień Kobiet!

Instytut Kościuszki także obchodzi Międzynarodowy Dzień Kobiet. To dobry czas, by zastanowić się nad osiągnięciami kobiet, a także zachęcić je do ujawnienia swojej siły i potencjału na wielu płaszczyznach. 

Międzynarodowy Dzień Kobiet to dobry czas, by zastanowić się nad osiągnięciami kobiet, a także zachęcić je do zaangażowania i uwolnienia swojego potencjału w wielu obszarach. 

W szczególnie ważnym dla nas w roku, w którym obchodzimy 20-lecie istnienia Instytutu, chcemy podkreślić naszą misję wspierania zaangażowania kobiet, zwłaszcza w dziedzinie STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), w tym w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Dzięki pomysłom wielu utalentowanych kobiet budujemy ich potencjał. Nasz Instytut wciąż będzie dokładał wszelkich starań, aby wspierać rozwój nowego cyfrowego świata. 

Jako doceniany na arenie międzynarodowej pozarządowy think tank i instytut badawczy zwróciliśmy uwagę zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego, na ograniczone możliwości aktywności kobiet w STEM, co sprawia, że dzisiejsze wyzwania społeczne mają mniejsze szanse na rozwiązanie. Ponadto Instytut Kościuszki zrealizował projekt „GIRLS go CYBER”, aby zapewnić młodym kobietom niezbędne narzędzia i umiejętności, by mogły rozwijać swój potencjał zawodowy, a tym samym uczestniczyć w działaniach sektora ICT i cyberbezpieczeństwa. 

Wszystkie nasze działania, od publikacji po Forum CYBERSEC – opierają się na szeregu działań utalentowanych i ambitnych kobiet, które odgrywają kluczowe role w różnych dziedzinach i instytucjach zmieniających ekosystem cyberbezpieczeństwa. Dlatego doceniamy i szanujemy pracę członków kobiecej części naszego zespołu (zarządu, menadżerów, koordynatorów, analityków, ekspertów, grafików, stażystów), a także naszych partnerów i przyjaciół, ponieważ to oni są fundamentem społeczności CYBERSEC. 

Otwartość na nowe rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa jest korzystna dla nas wszystkich. Historia pokazuje, że wzmacnianie pozycji kobiet jest opłacalne, ze względu na ich umiejętnościktóre mogą być bardzo istotnym elementem w badaniach naukowych oraz stawianiu czoła potencjalnym wyzwaniom i zagrożeniom. Współczesna technologia może prowadzić do wielu nadużyć, dlatego potrzebna jest wspólna odpowiedzialność i współpraca, aby wdrażać innowacyjne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa.  

Jak mówi Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki i współzałożycielka Women4Cyber: 

„Jako Polka zawsze uważałam Marię Skłodowska-Curie za jeden z wzorów do naśladowania, przypominający mi, że wszystko jest możliwe. Była pierwszą i jedyną kobietą, która dwukrotnie zdobyła Nagrodę Nobla. Prowadzone przez nią badania nad radioaktywnością przyniosły ludzkości wielkie korzyści, lecz po jej śmierci przyczyniły się również do rozwoju bomby atomowej. Jej wielkie odkrycia przypominają zatem o odpowiedzialności powiązanej z nowoczesnymi technologiami. Istnieje jasna i ciemna strona Al, IoT, czy technologii kwantowych… i dlatego musimy wspólnie pracować nad budową bezpiecznego, cyfrowego świata”. 

#TOGETHER, czyli wspólna droga przeciwko wrogiemu internetowi to hasło cyfrowej edycji CYBERSEC Brussels Leaders Foresight 2021. Gorąco zachęcamy do udziału w forum, podczas którego światowi liderzy i eksperci przyłączają się do naszego wezwania do działania na rzecz bezpiecznego cyfrowego świata.