Media Kontakt

Na wszelkie prośby i zapytania
z przyjemnością odpowie

Aneta Urban
Manager ds. komunikacji 
+48 663 968 776
aneta.urban@ik.org.pl

  instytut kościuszki w mediach

2018-02-09 CYBERSEC Forum: musimy zwiększyć inwestycje w cyberbezpieczeństwo

Musimy zwiększyć inwestycje w cyberbezpieczeństwo – to numer 1 na liście 9 najważniejszych wyzwań dla bezpieczeństwa cyfrowego w 2018 roku, podkreśla Instytut Kościuszki w rekomendacjach CYBERSEC Forum 2017. Raport jest podsumowaniem dwudniowych debat ponad 150 światowej klasy ekspertów biorących udział w III Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa, które odbyło się pod hasłem „Dealing with Cyber Disruption”.

Więcej: http://www.cyberdefence24.pl/cybersec-forum-musimy-zwiekszyc-inwestycje-w-cyberbezpieczenstwo
2018-01-29 Cyberbezpieczeństwo – przykład dała nam Estonia

Rozmowa z Joanną Świątkowską, ekspertem ws. cyberbezpieczeństwa Instytutu Kościuszki.

Więcej: http://www.rp.pl/Polityka/301289947-Cyberbezpieczenstwo--dala-nam-przyklad-Estonia.html
2018-01-15 Pewniejsze płatności bezgotówkowe. UE zaostrza kary za wyłudzanie prywatnych danych

Minimum trzy lata więzienia będzie grozić hakerom, którzy wyłudzą prywatne dane. Podwyższenie kary wymusi nowa dyrektywa unijna mająca ułatwić walkę z przestępstwami kartowymi.

Więcej: http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1097763,platnosci-bezgotowkowe-karty-platnicze-kary-dla-hakerow.html
2018-01-03 Największe zagrożenia w cyberprzestrzeni. Prognoza na 2018

Rosnąca liczba ataków na infrastrukturę krytyczną, wdrożenie RODO oraz wzmożona aktywność Rosji i Korei Płn. w cyberprzestrzeni to zdaniem ekspertów główne czynniki, które ukształtują krajobraz zagrożeń cyberbezpieczeństwa w 2018 r. – wynika z raportu Instytutu Kościuszki.

Więcej: https://www.pb.pl/najwieksze-zagrozenia-w-cyberprzestrzeni-prognoza-na-2018-902209
2017-10-17 „NATO TYM BARDZIEJ NARAŻONE NA CYBERATAKI, IM BARDZIEJ DZIAŁA WBREW INTERESOM ROSJI”

– Jestem absolutnie przekonana, że państwa natowskie, że sam sojusz jest narażony na większą ilość niebezpieczeństw także płynących z sieci, w sytuacji kiedy angażuje się w działania, które nie są w interesie między innymi naszego wschodniego sąsiada – powiedziała PAP dr Joanna Świątkowska.

Więcej: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1888631,NATO-tym-bardziej-narazone-na-cyberataki-im-bardziej-dziala-wbrew-interesom-Rosji-WIDEO
2017-10-10 POWOŁANO GLOBALNĄ PLATFORMĘ INNOWACJI DLA CYBERBEZPIECZEŃSTWA

Powołanie Globalnej Platformy Innowacji dla Cyberbezpieczeństwa (Global EPIC), to jedno z najważniejszych wydarzeń drugiego dnia CYBERSEC Forum 2017. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom oraz szansom rynku cyberbezpieczeństwa przedstawiciele 14 regionalnych centrów cyberbezpieczeństwa z 10 krajów, podpisali w Krakowie porozumienie inaugurujące jej działalność. Jednym z członków inicjatywy jest polski CYBERSEC HUB, prowadzony przez Instytut Kościuszki.

Więcej: http://nt.interia.pl/news-powolano-globalna-platforme-innowacji-dla-cyberbezpieczenstw,nId,2451164
2017-09-29 W KRAKOWIE O KLUCZOWYCH ASPEKTACH CYBERBEZPIECZEŃSTWA. CYBERSEC FORUM 2017

W październiku w Krakowie odbędzie się CYBERSEC Forum 2017 – jedna z najważniejszych konferencji o cyberbezpieczeństwie w Europie.

Więcej: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1869333,W-Krakowie-o-kluczowych-aspektach-cyberbezpieczenstwa-CYBERSEC-Forum-2017
2017-09-08 DR J. ŚWIĄTKOWSKA: NIE ISTNIEJE STUPROCENTOWE CYBERBEZPIECZEŃSTWO

W tak dynamicznie zmieniającym się środowisku jakim jest cyberprzestrzeń, każdego dnia powstają nowe metody ataku, więc nigdy nie osiągniemy stuprocentowego poziomu bezpieczeństwa – powiedziała PAP ekspert ds. cyberbezpieczeństwa dr Joanna Świątkowska.

Więcej: http://www.pap.pl/aktualnosci/kraj/news,1074809,dr-j-swiatkowska-nie-istnieje-stuprocentowe-cyberbezpieczenstwo.html
2017-08-03 ZWYCZAJNY OBRAZ CYBERPRZESTĘPCZOŚCI – JAK PROBLEM TEN DOTYKA „PRZECIĘTNEGO” OBYWATELA?

W społecznym odbiorze „cyberprzestępczość” kojarzy się z incydentami o dużym polu rażenia, przybierającymi w bardzo krótkim czasie masowy charakter lub wyrządzającymi poważne szkody. Jako przykład mogą posłużyć ostatnie ataki typu ransomware: WannaCry i Petya, których ofiarą padło setki tysięcy systemów informatycznych na całym świecie. Zdarzenia takie zyskują duży rozgłos medialny, są szeroko komentowane, a potem analizowane na konferencjach poświęconych bezpieczeństwu teleinformatycznemu.

Więcej: http://www.cyberdefence24.pl/638990,instytut-kosciuszki-zwyczajny-obraz-cyberprzestepczosci-jak-problem-ten-dotyka-przecietnego-obywatela
2017-08-02 STUDENCI AGH PÓJDĄ NA STARCIE Z HAKERAMI. CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ TO NIE JEST WYMYSŁ

Akademia Górniczo-Hutnicza chce od października przyjąć nawet 40 osób na studia podyplomowe poświęcone bezpieczeństwu w sieci. To kolejny etap rozwoju działającego w tej uczelni Centrum Cyberbezpieczeństwa.

Więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/studenci-agh-pojda-na-starcie-z-hakerami-cyberprzestepczosc-to-nie-jest-wymysl,12312573/
2017-06-06 INSTYTUT KOŚCIUSZKI: POLSKA MOŻE STAĆ SIĘ ŚWIATOWYM LIDEREM CYBERBEZPIECZEŃSTWA

Polska powinna zacząć traktować cyberbezpieczeństwo przede wszystkim jako inwestycję, a nie jako koszt. Polskie produkty i usługi cyberbezpieczeństwa oparte na innowacyjnych rozwiązaniach mogą okazać się konkurencyjnym towarem eksportowym i wtedy możemy zostać globalnym liderem sektora cyberbezpieczeństwa, wynika z raportu Instytutu Kościuszki „Bezpieczeństwo poprzez innowacje. Sektor cyberbezpieczeństwa jako siła napędowa wzrostu gospodarczego”.

Więcej: http://biznes.onet.pl/wiadomosci/teleinformatyka/instytut-kosciuszki-polska-moze-stac-sie-swiatowym-liderem-cyberbezpieczenstwa/td4db3
2017-06-05 INSTYTUT KOŚCIUSZKI: HAKOWAĆ CZY NIE HAKOWAĆ? [ANALIZA]

Niedawna nowelizacja Kodeksu karnego z 23 marca b.r. porusza kwestie dotyczące tzw. prywatnego hakingu. W połączeniu z ubiegłorocznymi zmianami aktów regulujących uprawnienia służb ochrony porządku publicznego, stała się ona bodźcem do przeanalizowania kwestii stosowania przez te służby narzędzi hakerskich w celu realizacji ich ustawowych zadań. O szczegółach w najnowszej analizie ekspertów Instytutu Kościuszki.

Więcej: http://www.cyberdefence24.pl/604973,instytut-kosciuszki-hakowac-czy-nie-hakowac-analiza
2017-06-02 47 INICJATYW Z CAŁEJ POLSKI OTRZYMAŁO FAJNE GRANTY T-MOBILE

Magdalena Bujak z Instytutu Kościuszki członkiem Komisji konkursu FAJNE GRANTY T-Mobile. W ramach inicjatywy przyznano 47 grantów o łącznej wartości 218 tysięcy złotych. Komisja złożona była z przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji, sponsora projektu, firmy T-Mobile Polska i organizacji pozarządowych. Głównym kryterium oceny była innowacyjność zaproponowanych działań i ich przewidywany wpływ społeczny.

Więcej: http://www.telix.pl/artykul/fajne-granty-t-mobile-rozdane-3,79871.html
2017-05-26 POLSKA MOŻE STAĆ SIĘ KLUCZOWYM GRACZEM W DZIEDZINIE CYBERBEZPIECZEŃSTWA

Cyberbezpieczeństwo to strategiczne wyzwanie dla współczesnych państw, zwłaszcza tych wysoko rozwiniętych. Świadczy o tym nie tylko dynamika zmian zachodzących w cyberprzestrzeni, ale także coraz częstsze i bardziej skuteczne cyberataki skierowane na newralgiczne obszary ich funkcjonowania. Mając na uwadze nasz narodowy potencjał, silna międzynarodowa pozycja Polski w dziedzinie cyberbezpieczeństwa to cel, do którego powinniśmy dążyć. Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, stworzenie narodowej specjalizacji w dziedzinie cyberinnowacji i budowa skutecznego system cyberobrony to główne wyzwania, które przed nami stoją. Artykuł Izabeli Albrycht, prezesa Instytutu Kościuszki

Więcej: https://dorzeczy.pl/kraj/30694/Polska-moze-stac-sie-kluczowym-graczem-w-dziedzinie-cyberbezpieczenstwa.html
2017-05-22 EKSPERCI: POTRZEBA RAM DLA POLITYKI CYBERBEZPIECZEŃSTWA KRAJU

(PAP) Konieczne jest jak najszybsze opracowanie planu działań Krajowych Ram Polityki Cyberbezpieczeństwa oraz przyjęcie ustawy implementującej dyrektywę NIS – wynika z „Rekomendacji CYBERSEC PL 2017” opracowanych przez Instytut Kościuszki.

Więcej: http://it.wnp.pl/eksperci-potrzeba-ram-dla-polityki-cyberbezpieczenstwa-kraju,298564_1_0_0.html
2017-05-12 CYBERBEZPIECZEŃSTWO NA EKG 2017. NOWY OBSZAR, NOWE WYZWANIA

W Katowicach odbywa się IX Europejski Kongres Gospodarczy. W czasie sesji Cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej zwrócono uwagę na główne elementy infrastruktury odpowiedzialne za funkcjonowanie państwa, najważniejsze obszary ryzyka (w tym między innymi ciągłość zaopatrzenia w energię elektryczną), a także podatność systemów na ewentualne ataki i awarie. Sporo mówiono o Krajowych Ramach Polityki Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2017-2022, które zostały przyjęte przez rząd dwa dni wcześniej. Dyskusję moderowała dr Joanna Świątkowska.

Więcej: http://biznesalert.pl/cyberbezpieczenstwo-na-ekg-2017-nowy-obszar-nowe-wyzwania/
2017-05-09 OLEJNIK: ZWYCIĘSTWO MACRONA W WYBORACH, PORAŻKA W SIECI

Francja ma nowego prezydenta. Ale nie można zapominać o ważnym zjawisku. Od dawna obowiązuje tam stan wyjątkowy. Ulice wielkich miast patroluje ciągle wojsko, a ludzie obawiają się zamachów bombowych. Zaś ostatnio doszedł nowy element: zagrożenie cyberatakami. Jak pokazały wybory we Francji, przygotowanie strategii cyberbezpieczeństwa dla partii podczas kampanii wyborczej nie jest łatwe, ale stało się wymogiem czasu. Kto tego nie zrobi, stawia się na słabszej pozycji. Przy czym nie da się obecnie skroić jednej, ogólnej strategii zabezpieczeń – mówi portalowi BiznesAlert.pl doktor Łukasz Olejnik, ekspert Instytutu Kościuszki.

Więcej: http://biznesalert.pl/olejnik-zwyciestwo-macrona-wyborach-porazka-sieci/
2017-04-28 POLSKA MUSI JAK NAJSZYBCIEJ POWOŁAĆ WOJSKA CYBERNETYCZNE

5 kwietnia br. Niemcy zdecydowali o utworzeniu specjalnej formacji skupiającej wojskowe zdolności do prowadzenia działań w cyberprzestrzeni, czyli Dowództwa Obszaru (Przestrzeni) Cybernetyczno – Informacyjnego (KdoCIR). Jak najszybciej podobne kroki powinna podjąć również Polska. To warunek konieczny w procesie budowy skutecznego systemu cyberobrony kraju oraz wzmocnienia potencjału obronnego NATO. Polskie MON planuje przeznaczyć na ten cel 2 mld zł. Komentuje kmdr por. Wiesław Goździewicz.

Więcej: http://nt.interia.pl/raporty/raport-wojna-przyszlosci/wiadomosci/news-polska-musi-jak-najszybciej-powolac-wojska-cybernetyczne,nId,2387798#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome