Nowe publikacje eksperta Instytutu Kościuszki, Prok. dr Pawła Opitka

Zachęcamy do obserwowania działalności eksperta Instytutu Kościuszki, Prokuratora dr Pawła Opitka.

Jego najnowsza publikacja to rozdział napisany wspólnie z prof. Krzysztofem Piechem „Wykorzystanie technologii blockchain w prognozowaniu przestępczości” w publikacji „Prognozowanie kryminologiczne w wymiarze społecznym„.

W opracowaniu scharakteryzowano rodzaje przestępstw ukierunkowane na blockchain, tokeny cyfrowe i związane z wirtualnymi prawami majątkowymi. Duże wyzwanie dla organów ochrony prawa stanowi m.in. „pran ie pieniędzy” przy użyciu waluty cyfrowej. Opisano, jak nowoczesne narzędzia informatyczne (analiza kryminalna zbiorów „big data”) mogą być wykorzystywane do śledzenia transakcji kryptowalutowych.

Polecamy również artykuł autorstwa eksperta pt. „Rosyjska koncepcja wojny informacyjnej na przykładzie amerykańskich wyborów prezydenckich” w kwartalniku „Wojskowy Przegląd Prawniczy” wydawanym przez Prokuraturę Krajową.

Więcej informacji nt. kwartalnika „Wojskowy Przegląd Prawniczy”: [LINK]

Nasz ekspert wystąpił dziś także na konferencji naukowej „Prawo w dobie cyfryzacji” organizowanej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Gratulujemy publikacji, wystąpień i życzymy kolejnych, równie imponujących osiągnięć.