Porozumienie #PWCyber podpisane!

Polski Klaster Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeinPoland podpisał porozumienie o współpracy w ramach Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie z KPRM. „To dla nas bardzo ważny dzień, zwłaszcza po ogłoszeniu planu Polskiego Ładu, który podkreśla istotność cyfrowych przemian dla odbudowy gospodarczej po COVID-19” – powiedziała Izabela Albrycht, prezes Instytut Kościuszki. Jej zdaniem jest to świetna okazja, aby wrócić do kwestii budowania sektora bezpieczeństwa w Polsce. 

Polski Klaster Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeinPoland to platforma współpracy oraz promocji polskiego przemysłu cyberbezpieczeństwa, którego celem jest kształtowanie i rozwój bezpiecznej cyberprzestrzeni w Polsce oraz promowanie polskich firm poza granicami kraju. Klaster ma także stymulować współpracę sektora z instytucjami naukowymi, podmiotami administracji publicznej, międzynarodowymi korporacjami, izbami branżowymi i handlowymi, oraz innymi partnerami. “Mam wielka nadzieje, że będzie to ważny, ale nie ostatni krok ze strony rządu mający na celu wsparcie rozwoju polskiego sektora firm cyberbezpieczeństwa” – podkreśla prezes Instytut Kościuszki. 

Sukces cyfrowej transformacji, która jest kluczowa dla dalszego wzrostu gospodarczego, zależy i w coraz większym stopniu zależeć będzie od zapewnienia bezpieczeństwa dla wdrażanych cyfrowych rozwiązań. Innymi słowy, wszędzie tam, gdzie aplikowane bedą nowe cyfrowe rozwiązania, sprzętowe, oprogramowania, a będą one aplikowane w każdej niemal organizacji, przedsiębiorstwie instytucji, musza zostać wdrożone rozwiązania i realizowane usługi z zakresu bezpieczeństwa. To wielka szansa i wielki rynek dla polskich podmiotów. “Dziś w dniu samorządu terytorialnego warto podkreślić, że dotychczas bez podpisania dzisiejszej umowy polskie firmy miały trudność z podjęciem współpracy chociażby szkoleniowej z polskimi samorządami w zakresie cyberbezpieczenstwa” – podkreśliła Izabela Albrycht. 

“Cyberbezpieczeństwo to wyznawanie, ale także szansa dla tych gospodarek i firm, które wykorzystają proces zabezpieczania transformacji cyfrowej do tworzenia przewagi konkurencyjne na globalnym rynku. Niezbędna jest do tego nie tylko współpraca krajowych firm, ale także celowa polityka państwa, zauważająca problemy i szanse wynikające z potrzeby budowania cyfrowej suwerenności. Dlatego też cieszy nas podpisanie dzisiejszej umowy, stanowiące kolejny krok na tej niełatwej drodze, wspierania polskich innowacji dla cyberbezpieczeństwa.” – dodał Robert Siudak, prezes Polskiego Klastra Cyberbezpieczeństwa.      

“Nie tylko szkolenia są istotne, ale także wdrożenia rozwiązań w sektorze publicznym i prywatnym, w tym spółek skarbu państwa. To te, krajowe, referencje są najważniejsze dla dalszej ekspansji zagranicznej. A Polsce firmy są konkurencyjne w skali europejskiej i globalnej, ale mają szklany sufit, który musi zostać rozbity jak najszybciej. Nie tylko ze względu na interes ekonomiczny kraju, ale także bezpieczeństwo narodowe” – podkreśla prezes Instytut Kościuszki. 

“Wczoraj e-prowadziłam panel dyskusyjny w Sztokholmie na zaproszenie Pani Ambasador Joanny Hofman o przyszłości sektora fintech i możliwościach współpracy w tym obszarze, i z duma podkreśliłam, że w klastrze CyberMadeInPoland zrzeszamy firmy, które mają rozwiązania cyberbezpieczeństwa skrojone właśnie dla sektor fintech. To wielki potencjał” – podkreśla prezes Instytut Kościuszki 

Ze struktury polskiej gospodarki wynikają także inne szanse na specjalizacje, chociażby w zakresie cyberbezpieczenstwa systemów sterowania przemysłowego OT. Albrycht podkreśla, że ambasadorowie RP w krajach azjatyckich, takich jak Singapur, Japonia, Korea Południowa, Wietnam czy Tajwan dostrzegają szanse dla polskich firm na zaistnienie na tych rosnących i chłonnych technologicznie rynkach. 

Polski Klaster Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeInPoland zrzesza obecnie 47 polskich innowacyjnych firm IT-security, oferujących szerokie portfolio produktów i usług z zakresu m.in. anti-malware, compliance, szyfrowania, informatyki śledczej, bezpieczeństwa przemysłowego czy audytów i testów penetracyjnych. #CybermadeInPoland to jedna z zaledwie dwóch instytucji w Europie Środkowo- Wschodniej, które otrzymały akredytację Europejskiej Organizacji Cyberbezpieczeństwa, umożliwiajcą nadawanie znaku „Cybersecurity Made in Europe”. Klaster reprezentuje także cały region środkowej Europy na platformie Global EPIC, zrzeszającej ponad trzydzieści ekosystemów cyberbezpieczeństwa z czterech kontynentów. 

“Zrobimy wszystko, aby ta rozmowa w Polsce trwała, aby kolejne kroki takie jak budowa w Polsce europejskiego hubu innowacji cyfrowych (EDIH) dla cyberbezpieczenstwa, ktory klaster z udziałem polskich firm, Polskiego Towarzystwa Informatycznego i Instytut Kościuszki złożył do KE, doprowadziły nas do momentu, w którym będziemy mogli powiedzieć, że cyberbezpieczenstwo jest jednym z filarów PL gospodarki, a polskie firmy są filarami systemu cyberbezpieczenstwa kraju. Musimy budować świadomość po stronie decydentów w PL, ze istnieją na rynku polskie rozwiązania cyberbezpieczeńśtwa które nie odstają jakością od rozwiązań z innych wiodących krajów.” – podsumowuje prezes Instytut Kościuszki. 

„Wierzymy, że podpisanie Porozumienia będzie dopiero pierwszym krokiem ku budowaniu potencjału polskiego przemysłu cyberbezpieczeństwa wspólnie z administracją publiczną. Aby to było możliwe potrzebne jest również budowanie świadomości, że na rynku istnieją polskie rozwiązania cyberbezpieczeństwa, które jakościowo nie odstają od rozwiązań oferowanych przez podmioty zagraniczne. PWCyber pozwoli w pełni pokazać siłę polskiego IT-security w partnerstwie publiczno-prywatnym.” – dodaje Łukasz Gawron, Wiceprezes Polskiego Klastra Cyberbezpieczenstwa #CyberMadeInPoland. 

Więcej informacji nt. porozumienia #PWCyber: 

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/program-wspolpracy-w-cyberbezpieczenstwie-pwcyber–partnerstwo-publiczno-prywatne-na-rzecz-krajowego-systemu-cyberbezpieczenstwa