Już od dwóch dekad Instytut Kościuszki zajmuje się rozwiązywaniem wieloaspektowych problemów bezpieczeństwa międzynarodowego, wynikających z napięć geopolitycznych i nowych zagrożeń hybrydowych. Tworząc różnego rodzaju publikację, dzieląc się wiadomościami czy organizując konferencje i inne projekty, staramy się wnieść znaczący wkład zarówno do sektora publicznego, jak i prywatnego. Dążymy także do podniesienia świadomości ludności cywilnej, o tym jak ważne jest dzisiaj cyberbezpieczeństwo.
Dziś, tworząc nowy kanał komunikacyjny, którym są podcasty, Instytut Kościuszki stara się dotrzeć jak najbliżej swoich odbiorców i ułatwić im zdobycie wiedzy. Nasze podcasty dają możliwości wysłuchania aktualnych informacji z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Wszystko, co jest do tego potrzebne to słuchawki i Internet.
Seria podcastów Genaral Talks będzie miała formę wywiadów, prowadzonych przez analityków Instytutu Kościuszki z ekspertami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych np. dezinformacji. Instytut Kościuszki chce poruszyć te tematy w bardziej nieformalny i przyjazny sposób, docierając do szerszego grona odbiorców. W podcastach będziemy dzielić się wiedzą, informacjami, danymi i prognozami na temat wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa w następnej dekadzie.
W pierwszym odcinku serii General Talks jeden z naszych analityków Disinfo – Michał Krawczyk, rozmawiał z zaproszonym ekspertem – Niną Jankowicz, autorką książki How to Lose the Information War: Russia, Fake News, and the Future of Conflict, która jest specjalistką w dziedzinie dezinformacji.
W wywiadzie Nina Jankowicz z wielkim zaangażowaniem przedstawiła, jak działa i czym jest wojna informacyjna. Wyjaśniła także jej rolę na poziomie międzynarodowym i krajowym. W trakcie rozmowy Ninia zastanawiała się jak światowe mocarstwa, wykorzystują działania i techniki dezinformacyjne (np. Wpływ Rosji na Estonię, Polskę i Ukrainę), oraz czy istnieją systemy obrony przed dezinformacją. W pierwszym epizodzie poruszono również tematy infodemi, teorii spiskowych, roli mediów społecznościowych w tym wszystkim oraz celów wojny informacyjnej.
General Talks w drugim odcinku pt. “Target: NATO. On disinformation with Oana Lungescu” gościł rzecznika Paktu Północnoatlantyckiego oraz pierwszą kobietę na tym stanowisku. W rozmowie przedstawiła zagrożenia płynące z dezinformacji i propagandy zarówno na poziomie społeczeństw jak i międzynarodowym. Zwróciła także uwagę na wrogie operacje informacyjne skierowane przeciwko NATO, np. biorące na cel obecność wojsk amerykańskich w Polsce oraz podkreśliła kluczową rolę Internetu i mediów społecznościowych w tym procesie. Zaprezentowała także pięcioelementową strategię przeciwdziałania dezinformacji NATO. .
W trzecim odcinku General Talks gościliśmy Michaela Weissa – dziennikarza oraz badacza skupiającego się nad rosyjskimi działaniami dezinformacyjnymi oraz propagandowymi. W odcinku omówiliśmy między innymi najnowszą publikację naszego gościa „Aquarium Leaks: Inside the GRU’s Psychological Warfare Program”, która opiera się na ważnych dokumentach GRU i ukazuje strategie oraz motywacje Rosji w swoich działaniach. Poruszyliśmy również kwestię ochrony przed działaniami dezinformacyjnymi i propagandowymi. Michael Weiss opowiedział także o tym jak stał się celem ataków rosyjskiego wywiadu, kiedy relacjonował interwencje w Syrii.
Z Lee Fosterem z FireEye rozmawialiśmy o operacji Ghostwriter – rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w państwa takie jak Polska, Litwa i Łotwa, mającej na celu dyskredytacje NATO i państw członkowskich. Nasz gość w rozmowie potwierdził, że wyciek z prywatnej skrzynki Ministra Dworczyka był częścią tej operacji, a także ocenił działania polskiego rządu wynikające z tej sytuacji.
Dowiedz się więcej i posłuchaj co do powiedzenia w sprawie Polski ma nasz ekspert!
Bądź na bieżąco z informacjami o nowych podcastach i sprawdzaj nasze media społecznościowe!