Podkast General Talks

ramach obchodów 20. rocznicy istnienia Instytutu Kościuszki chcielibyśmy zaprezentować Państwu nasz najnowszy projekt, cykl podcastów #General TalksInicjatywa podcastów zrodziła się w ramach działań naszego zespołu, który stara się poszerzyć kanały komunikacyjne Instytutu oraz dzielić się najważniejszymi informacjami na temat cyberbezpieczeństwa.  

Już od dwóch dekad Instytut Kościuszki zajmuje się rozwiązywaniem wieloaspektowych problemów bezpieczeństwa międzynarodowego, wynikających z napięć geopolitycznych i nowych zagrożeń hybrydowych. Tworząc różnego rodzaju publikację, dzieląc się wiadomościami czy organizując konferencje i inne projekty, staramy się wnieść znaczący wkład zarówno do sektora publicznego, jak i prywatnego. Dążymy także do podniesienia świadomości ludności cywilnej, o tym jak ważne jest dzisiaj cyberbezpieczeństwo 

Dziś, tworząc nowy kanał komunikacyjny, którym są podcasty, Instytut Kościuszki stara się dotrzeć jak najbliżej swoich odbiorców i ułatwić im zdobycie wiedzy. Nasze podcasty dają możliwości wysłuchania aktualnych informacji z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Wszystko, co jest do tego potrzebne to słuchawki i Internet 

Seria podcastów Genaral Talks będzie miała formę wywiadów, prowadzonych przez analityków Instytutu Kościuszki z ekspertami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych np. dezinformacji. Instytut Kościuszki chce poruszyć te tematy w bardziej nieformalny i przyjazny sposób, docierając do szerszego grona odbiorców. W podcastach będziemy dzielić się wiedzą, informacjami, danymi i prognozami na temat wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa w następnej dekadzie. 

Kolejny odcinek General Talks jest już dostępny! Dołącz do naszej społeczności i słuchaj naszego podcastu na Spotify, Deezer lub na Buzzsprout.
Załóż słuchawki i towarzysz nam w ekscytujących i owocnych dyskusjach!

W pierwszym odcinku serii General Talks jeden z naszych analityków Disinfo – Michał Krawczyk, rozmawiał z zaproszonym ekspertem – Niną Jankowicz, autorką książki How to Lose the Information War: Russia, Fake News, and the Future of Conflict, która jest specjalistką w dziedzinie dezinformacji. 

wywiadzie Nina Jankowicz z wielkim zaangażowaniem przedstawiła, jak działa i czym jest wojna informacyjna. Wyjaśniła także jej rolę na poziomie międzynarodowym i krajowym. W trakcie rozmowy Ninia zastanawiała się jak światowe mocarstwa, wykorzystują działania i techniki dezinformacyjne (np. Wpływ Rosji na Estonię, Polskę i Ukrainę), oraz czy istnieją systemy obrony przed dezinformacją. W pierwszym epizodzie poruszono również tematy infodemiteorii spiskowych, roli mediów społecznościowych w tym wszystkim oraz celów wojny informacyjnej. 

 

 

 

General Talks w drugim odcinku pt. “Target: NATO. On disinformation with Oana Lungescu” gościł rzecznika Paktu Północnoatlantyckiego oraz pierwszą kobietę na tym stanowisku. W rozmowie przedstawiła zagrożenia płynące z dezinformacji i propagandy zarówno na poziomie społeczeństw jak i międzynarodowym. Zwróciła także uwagę na wrogie operacje informacyjne skierowane przeciwko NATO, np. biorące na cel obecność wojsk amerykańskich w Polsce oraz podkreśliła kluczową rolę Internetu i mediów społecznościowych w tym procesie. Zaprezentowała także pięcioelementową strategię przeciwdziałania dezinformacji NATO. . 

 

 

 

 

W trzecim odcinku General Talks gościliśmy Michaela Weissa – dziennikarza oraz badacza skupiającego się nad rosyjskimi działaniami dezinformacyjnymi oraz propagandowymi. W odcinku omówiliśmy między innymi najnowszą publikację naszego gościa Aquarium Leaks: Inside the GRU’s Psychological Warfare Program”, która opiera się na ważnych dokumentach GRU i ukazuje strategie oraz motywacje Rosji w swoich działaniach. Poruszyliśmy również kwestię ochrony przed działaniami dezinformacyjnymi i propagandowymi. Michael Weiss opowiedział także o tym jak stał się celem ataków rosyjskiego wywiadu, kiedy relacjonował interwencje w Syrii. 

 

 

 

 

Z Lee Fosterem z FireEye rozmawialiśmy o operacji Ghostwriter – rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w państwa takie jak Polska, Litwa i Łotwa, mającej na celu dyskredytacje NATO i państw członkowskich.  Nasz gość w rozmowie potwierdził, że wyciek z prywatnej skrzynki Ministra Dworczyka był częścią tej operacji, a także ocenił działania polskiego rządu wynikające z tej sytuacji.  

Dowiedz się więcej i posłuchaj co do powiedzenia w sprawie Polski ma nasz ekspert!

 

 

 

Bądź na bieżąco z informacjami o nowych podcastach i sprawdzaj nasze media społecznościowe!

Facebook | LinkedIn | Twitter