O gazie łupkowym po czesku. Czyli polsko-czeska kampania informacyjna na temat břidlicového plynu”

W ramach projektu „O gazie łupkowym po Czesku. Czyli polsko-czeska kampania informacyjna na temat břidlicového plynu” Instytut Kościuszki organizuje debaty eksperckie z udziałem studentów wraz z pokazem filmu FrackNation w Ostrawie oraz Brnie.

W ramach kampanii informacyjnej na temat gazu łupkowego zorganizowane zostały dwie wizyty studyjne w Czechach, w Brnie oraz w Ostrawie, adresowane przede wszystkim do młodzieży oraz studentów. Podczas wydarzeń przedstawione zostały prezentacje na temat gazu łupkowego przygotowane przez studentów
z Polski, wyświetlony został amerykański film dokumentalny FrackNation oraz zorganizowane zostały debaty z udziałem studentów oraz ekspertów branży energetycznej z Polski i Czech, dotyczące różnych aspektów poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego.

Celem wydarzeń jest poprawa jakości debaty publicznej na temat gazu łupkowego na szczeblu międzynarodowym poprzez naukowe i pozbawione uprzedzeń podejście do tego tematu, a także edukacja młodzieży w dziedzinie energetyki. Film FrackNation, który wyświetlony zostanie w ramach projektu jest źródłem rzetelnych informacji na temat gazu łupkowego i był obecny w dyskursie publicznym na jego temat zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie, w Polsce premiera filmu odbyła się pod patronatem Ministra Spraw Zagranicznych w lutym br. Instytut Kościuszki zadbał o merytoryczną jakość projektu zapraszając do udziału grono ekspertów o międzynarodowej reputacji, pochodzących zarówno z sektora przemysłowego jak i ośrodków akademickich.

W ramach projektu przygotowany zostanie także raport porównujący postawy i doświadczenia związane z gazem łupkowym w Czechach i w Polsce, który powstanie w wyniku wspólnych wysiłków ekspertów z Polski i Czech.

Projekt współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Forum Polsko-Czeskie: wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich 2014”

Wydarzenia odbyły się 5. listopada o 14:00 w Bakaly Sal, w Brnie oraz 6. listopada o 12:00 w Sali JB 337 na kampusie VSB w Ostrawie.