PREMIERA! RAPORT: THREE SEAS UNITED IN CYBER POWER

Zapraszamy do zapoznania się ze specjalnym raportem „Three Seas United in Cyber Power”, który skupia się m.in. na kierunku współpracy zorientowanej na bezpieczeństwo oraz przyszłości cyfryzacji w regionie Trójmorza. Partnerami wydania jest Google oraz BGK.
  • W Davos rozpoczęła się jedna z najważniejszych konferencji w roku – World Economic Forum. Wydarzenie dotyka tematów ważnych i aktualnych, nie mogło zabraknąć więc kwestii współpracy w obszarze bezpieczeństwa w regionie Trójmorza.
  • O tym traktuje przedstawiony w Domu Trójmorza przez Izabelę Albrycht, Przewodniczącą Rady Programowej CYBERSEC raport – Trójmorze zjednoczone w cybersile.
  • Zgodnie z wnioskami dokumentu region może stać się światowym hubem technologicznym, ale musi jeszcze więcej inwestować w przełomowe technologie, rozwijać projekty z obszaru infrastruktury cyfrowej oraz budować cyberbezpieczeństwo.

W 2018 roku think tanki z Europy Środkowo-Wschodniej wezwały do cybermodernizacji Inicjatywy Trójmorza, aby uczynić ją „gotową na przyszłość” i „odporną na wyzwania przyszłości  – mówiła Izabela Albrycht, Przewodnicząca Rady Programowej CYBERSEC.

To wezwanie z 2018 roku nie straciło na aktualności, a wręcz przeciwnie. Wraz z agresją Rosji na Ukrainę i zmianami geopolitycznymi jasnym stało się, że musimy nadać nowy impuls współpracy zorientowanej na bezpieczeństwo regionu.

Bezpieczeństwo to dziś wspólny mianownik dla głównych obszarów współpracy państw Trójmorza: cyfrowego, energetycznego, transportowego – podkreślał wiceminister Paweł Jabłoński inaugurując dyskusję w pawilonie Trójmorza w Davos.

Państwa regionu wspólnie zmagają się z wieloma podobnymi wyzwaniami, w tym z cyberzagrożeniami. Ten wspólny krajobraz zagrożeń tworzy podatny grunt dla dalszego budowania regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. – Trójmorze musi być zjednoczone w cybersile. A przez cybersiłę rozmumiem nie tylko rozwijanie obszaru cyberbezpieczeństwa, ale także wspólne prace w zakresie innowacyjności, cyfryzacji i budowania przewag technologicznychpodkreślała Izabela Albrycht.

Potwierdził to Royal Hansen, wiceprezes Google, który zauważył, że inwestycje w nowoczesne technologie pomagają niektórym, ale inwestycje w cyberbezpieczeństwo pomagają praktycznie wszystkim sektorom gospodarki.

Aktualna sytuacja uwypukliła konieczność wspólnego działania, pokazała tkwiącą w nim siłę. – Ścisła współpraca Trójmorza ma fundamentalne znaczenie dla cyberbezpieczeństwa każdego kraju w regionie – mówił Paweł Nierada, wiceprezes BGK.

A Izabela Albrycht zauważyła, że – takie działania są o tyle prostsze, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają  żywy i innowacyjny sektor cyberbezpieczeństwa, który z powodzeniem może tworzyć jeden z filarów bezpieczeństwa we współczesnym świecie. Sektor rozwija się m.in. dzięki działaniom prowadzonym w ramach Unii Europejskiej oraz natowskiego akcleratora innowacji dla bezpieczeństwa (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic – DIANA).

Jaka jest tematyka raportu?

  • W kierunku współpracy zorientowanej na bezpieczeństwo w regionie Trójmorza.
  • Pandemia COVID-19 a cyfryzacja w regionie Trójmorza.
  • Trójmorze w obliczu cyberwojny: Jak region może stać się cyberpotęgą?
  • Cyberbezpieczeństwo w regionie Trójmorza po pandemii.
  • Fundusz Odbudowy szansą na cyfryzację regionu.
  • Rola centrów danych i usług chmurowych w rozwoju regionu Trójmorza.
  • Przyszłość cyfryzacji w regionie Trójmorza.

 

Zachęcamy do pobrania RAPORTU: Three Seas United in Cyber Power.

Dostępna angielska wersja językowa: TUTAJ.