Pandemia COVID-19 w ciągu ostatnich kilku miesięcy wstrząsnęła całym światem i szybko stała się głównym tematem mediów. Natłok informacji związanych z wirusem SARS-CoV-2, składający się zarówno z informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł, jak i z fałszywych lub zmanipulowanych treści, przybrał niespotykaną dotąd skalę. Na potrzebę określenia tego zjawiska powstał termin infodemia, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje jako „szybkie rozprzestrzenianie się informacji różnych rodzajów, z uwzględnieniem plotek, pogłosek i niewiarygodnych treści”. Za pośrednictwem Internetu oraz mediów społecznościowym rozpowszechniane są szybko i obejmują praktycznie cały świat.
Zjawisko infodemii dotknęło w równym stopniu także polską cyberprzestrzeń, w której każdego dnia pojawiają się tysiące nowych informacji na temat wirusa i pandemii, które następnie są kolportowane i komentowane za pomocą mediów społecznościowych. Część z tych informacji to fałszywe i zmanipulowane wiadomości, negujace istnienie pandemii, zaprzeczajace jej negatywnym skutkom, krytykujące obostrzenia wprowadzone w kraju, czy używające ją w sposób instrumentalny do propagowania swoich poglądów, np. przez ruch antyszczepionkowy.
W celu usystematyzowania dezinformacji rozprzestrzenianej w polskiej cyberprzestrzeni oraz zbadania jej źródeł, analitycy CYBERSEC Disinfo Lab, we współpracy z Open Information Partnership, przeanalizowali treści związane z COVID-19, które pojawiły się w serwisach Facebook, Twitter oraz Wykop. Dzięki zbadaniu ponad 23 tysięcy wiadomości różnego typu, opublikowanych w czerwcu i lipcu 2020 r., możliwe było stworzenie listy narracji, które były najczęściej wykorzystywane oraz zbadanie ich źródeł oraz sposobu rozprzestrzeniania.
O tych zagadnieniach, a także o instrumentalnych wykorzystaniu pandemii przez antyszczepionkowców, przybierającej na sile narracji antymaseczkowej, problemie influencerów i grassroots disinfo oraz grupach docelowych dezinformacji związanej z COVID-19 piszą w najnowszym raporcie analitycy CYBERSEC Disinfo Lab.