Wydarzenia ostatnich kilkunastu miesięcy świadczą jednoznacznie – nowe technologie cyfrowe stały się obszarem zaciętej rywalizacji mocarstw. Toczy się ona głównie wokół dwóch centrów grawitacji – Stanów Zjednoczonych i Chińskiej Republiki Ludowej – i doprowadzić może nawet do konsekwencji zmieniających oblicze (nie tylko cyfrowego) świata w postaci z jednej strony rozerwania technologicznych łańcuchów dostaw, a z drugiej podziału Internetu.
Przywódcy w Ameryce, Europie, Afryce, Azji i Australii otwarcie mówią dziś o suwerenności cyfrowej i autonomii technologicznej, a analitycy i obserwatorzy międzynarodowi ostrzegają, że wspomniany trwały podział cyfrowego świata na antagonistyczne bloki pod przewodnictwem dwóch potęg, Stanów Zjednoczonych i Chin, jest coraz bardziej realny. Globalne procesy zarządzania technologią są dziś obszarem zmagań geopolitycznych, które zmieniają świat. By móc odnaleźć się w tym coraz szybciej ewoluującym krajobrazie zmian i zagrożeń, demokratyczne społeczeństwa w Europie i na świecie potrzebują przede wszystkim dogłębnego zrozumienia natury wyzwań związanych z konsekwencjami rozwoju technologii dla polityki i bezpieczeństwa międzynarodowego.
Z tego powodu Instytut Kościuszki i zespół CYBERSEC wraz z grupą znakomitych ekspertów przygotował raport, który dokonuje przeglądu i analizy geopolitycznej roli najważniejszych technologii cyfrowych. Wierząc, że mądre decyzje i skuteczne działania musi poprzedzić zbudowanie prawdziwego i możliwie precyzyjnego obrazu rzeczywistości społecznej oraz świadomości dokonujących się zmian, składamy na Państwa ręce jeden z pierwszych raportów eksperckich poświęconych temu zagadnieniu.
Mamy szczerą nadzieję, że będzie on zaczynem do wielu dyskusji, które pomogą skutecznie nawigować decydentom w tym coraz bardziej skomplikowanym świecie, w którym geopolityka nowych technologii odgrywa coraz donioślejszą rolę.