Sztuczna Inteligencja: Made in Asia

Mamy zaszczyt przedstawić Państwu najnowszy raport Instytutu Kościuszki, który powstał w partnerstwie z Samsung Polska. Nasi eksperci analizując doświadczenia państw Dalekiego Wschodu, podejmują próbę odpowiedzi na pytanie: jak przygotować polskie społeczeństwo na implementację AI na szeroką skalę.

W najbliższych latach sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence, AI) zmieni to jak pracujemy, podróżujemy, leczymy się czy robimy zakupy. Samouczące się algorytmy napędzane coraz większą ilością danych cyfrowych produkowanych nie tylko przez komputery, ale też sprzęt domowy, samochody lub urządzenia podłączone do Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT), potrafią nas wspierać w coraz szerszej gamie codziennych działań. Postępy w zakresie uczenia maszynowego, sztucznych sieci neuronowych czy widzenia komputerowego sprawiają, że przeszkodą na drodze do implementacji rozwiązań AI przestaje być technologia. Coraz częściej staje się nią poziom gotowości naszego rynku, systemu prawnego i samego społeczeństwa do wdrożenia innowacyjnych technologii oraz związanych z tym zmian w funkcjonowaniu określonych branż.

W wielu sektorach Azja doświadcza dziś unikalnej na skalę światową implementacji AI w życiu codziennym obywateli. Jak pokazują badania, w kolejnych latach stanie się to także udziałem innych regionów, w tym Europy i Polski. Kraje azjatyckie mogą być postrzegane jako poligon doświadczalny w zakresie wdrażania różnorodnych rozwiązań AI oraz modeli biznesowych z nimi związanych, a także ich konsekwencji dla gospodarki, rynku pracy czy nawet kultury. Patrząc na państwa Dalekiego Wschodu, możemy zapytać wprost: co zrobić, aby przyspieszyć masowe wdrożenie AI w naszej gospodarce, podnosząc tym samym jej konkurencyjność? Ale także jak korzystając z dobrych praktyk innych krajów przygotować nasze społeczeństwo na implementację AI na szeroką skalę?

Celem niniejszego raportu jest poruszenie najbardziej istotnych kwestii, związanych nie tyle z samym rozwojem sztucznej inteligencji, co jej implementacją w realnej gospodarce. Zdecydowano się dokonać tego w oparciu o analizę trzech sektorów – zdrowia, rolnictwa, transportu – oraz o dynamikę ich rozwoju w krajach azjatyckich. Jednocześnie czytelnik nie znajdzie w publikacji wielu przykładów pochodzących z państwa będącego regionalnym, a nawet światowym liderem w zakresie rozwoju AI – Chin. Jest to zabieg celowy. Jego zadaniem jest pokazanie, że nie tylko globalni liderzy, tacy jak Chińska Republika Ludowa czy Stany Zjednoczone, są w stanie skutecznie wdrażać AI na masową skalę. Zaprezentowane w raporcie przykłady z Korei Południowej, Japonii, Singapuru czy Malezji potwierdzają, że kraje o podobnej wielkości rynku, ludności i PKB jak Polska, Niemcy czy Hiszpania są w stanie także skorzystać z pozycji tzw. early adopters technologii AI.

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym raportem Instytutu Kościuszki. Cały raport do pobrania tu: RAPORT .